Pasivní domy: rozhovory s investory, #1 díl
Tímto dílem startujeme nový seriál. Jeho součástí budou uživatelské zkušenosti s pasivními domy. Budeme se zajímat mimo jiné o pohledy na bydlení, koncepční a materiálové řešení i to, jak jednotlivé domy fungují v číslech. Zvláště v dnešní době drahých energií považujeme za důležité zdůrazňovat chytrá a úsporná řešení.
Co stavebník, to originál a trochu jiná filozofie. Co vás vedlo k tomu vůbec začít uvažovat o výstavbě pasivního domu? Jaké byly hlavní motivy?
Když jsem se s manželkou rozhodl stavět RD, věděl jsem, že pasivní domy existují. Ochrana životního prostředí nám nebyla lhostejná a ještě jsme v souvislosti s hypotékou chtěli mít levný provoz domu.
Můžete krátce představit koncepci Vašeho domu? Čím je specifický? (např. vliv okolí a terénu, požadavky na provoz, specifická konstrukční a architektonická řešení apod.)
Náš dům je menší jednopodlažní bungalov o ploše 96 m2. Je umístěný v západních části ČR, Karlovarském kraji, kde je méně příznivé klima a méně slunečních zisků. Nechtěli jsme v roce 2008 dům s komínem, nechtěli jsme mít v domě plyn, ale opravdu něco modernějšího. Pultovou střechu nám ve vesnici OÚ nedovolil, ale s odstupem času jsem vlastně rád, protože díky sedlové střeše jsme získali větší úložný prostor a větší sklon sedlové střechy je výhodnější pro umístění solárních panelů. Dům má nakonec úplně běžnou konstrukci, jediná odlišnost od běžných domů je, že na jižní straně jsou samá francouzská okna. Dům je na pozemku orientovaný přesně na jih. Terén je mírně svažitý směrem od jihu na sever. Z jižní strany sousedí s naší zahradou komunikace a nad ní budou stavět přízemní RD s rovnou střechou.
Jaké materiály a řešení jste zvolili pro výstavbu domu?
Začal jsem se zajímat nejdříve o dřevostavby, u kterých mě zaujala rychlost výstavby. Ale hlavně v souvislosti s kvalitou a životností stavby mi připadaly v ČR dost předražené, tak jsem se rozhodl pro zděný pasivní dům, masivní konstrukci z VPC (Kalksandstein). Okna máme dřevohliník trojskla od Internormu. Kompaktní rekuperační jednotka s ohřevem teplé vody ventilačním tepelným čerpadlem je od firmy Nilan. Také jsme použili pod železob. základovou desku cca 60 cm vrstvu štěrku z pěnoskla, která zajišťuje nulový tepelný most od terénu a současně odvodnění prostoru pod domem.
„Rok 2022: Za elektřinu jsme zaplatili 16.193 Kč
(a manželka je doma na rodičovské).“
Jaký byl první rok v pasivním domu? Existuje něco, co vás překvapilo? Něco na co jste do té doby nebyli zvyklí?
Na začátku jsme se museli naučit optimální nastavení kompaktní rekuperační jednotky NILAN, aby byl její provoz nejefektivnější v souvislosti s venkovní teplotou (např. naprogramovat vypínání v noci během mrazů, aby se v domě zbytečně nepřevětrávalo, což způsobuje nízkou vlhkost v interiéru). V domě není tolik slyšet venkovní ruch, ale více je slyšet všechny uvnitř vznikající zvuky.
Jak se změnil s nastěhováním do pasivního domu váš životní styl? Nese s sebou takové bydlení i svá specifika?
Určitě jsme víc citliví na ochranu životního prostředí a více řešíme úsporné chování ve všem. Máme ještě větší radost, když svítí slunce, které nám zadarmo topí a vyrábí elektřinu.
Jak hodnotíte investici do pasivního domu po letech? Šli byste do takového počinu znovu?
Investice do pasivního domu se určitě vyplatila, zvlášť v dnešní době drahých energií, takže kdybychom zase stavěli, byl by to opět pasivní dům.
Existuje něco, co byste dnes s odstupem řešili jinak, možná lépe?
Dnes bych s odstupem času běžnou střešní krytinu nahradil solárními panely na celé střeše. Asi bych nedělal solankový zemní výměník, protože zimy jsou rok od roku mírnější.
Plánujete v blízké době další dodatečné investice?
Před 2,5 rokem jsme pořídili hybridní FVE 3,5 kWp + BAT 11,6 kWh. Jinak nic neplánujeme. A příští auto bude elektromobil.
Jak je na tom Váš pasivní dům v číslech, podělíte se se čtenáři o náklady na jeho provoz?
V roce 2022 jsme spotřebovali 5802 kWh. 3157 kWh jsme odebrali ze sítě ČEZu, 2645 kWh jsme využili z FVE, přetoky z FVE do distribuční sítě byly 1421 kWh. FVE nám pokryla 45,6 % spotřeby. Za elektřinu jsme zaplatili 16.193 Kč (a manželka je doma na rodičovské).
Čísla jsou jen jedna strana mince. Jaké nefinanční hodnoty vás napadají, když se mluví o pasivním domu?
Komfort stále vyvětraného vzduchu v interiéru, ale nemusíme se o to moc starat (okna od října do května vůbec neotevíráme). Topná sezóna je u nás cca 3 měsíce.
Jaké rady byste dali lidem, kteří jsou teprve na začátku cesty a pasivní dům teprve zvažují?
Velmi dobře vybrat stavební pozemek i s ohledem na územní plán a s ohledem na okolní domy, které mohou kouřem z komínu znehodnotit bydlení. Individuální projekt od zkušeného architekta se vyplatí, protože se musí vše posoudit podle toho, na jakém místě bude dům postaven.
Děkujeme za rozhovor.