UMSHAUS s.r.o.

RETROLux – žaluzie pro řízení denního světla

Spolu s rostoucí plochou zasklení a snahou o dosažení solárních zisků okny roste význam i předokenního stínění. Ideální stínění by tedy mělo zabránit přehřívání interiéru v létě, ale zároveň pustit do místností dostatek světla a umožnit dobrý průhled ven. Tyto protichůdné požadavky řeší lamela RetroLux od rakouské společnosti Schlotterer.

Za vývojem lamely RetroLux stojí Dr. Ing. Helmut Köster. Je to člověk, který se profesně věnuje osvětlování interiérů. Je považován za inovátora v oblasti řízení denního světla. A právě více denního světla na úkor světla umělého umí přinést i žaluzie s těmito lamelami.

Denní světlo má pozitivní vliv na zdraví, snižuje únavu, napomáhá soustředění. Proto jsou žaluzie RetroLux často využívané nejen v domácnostech, ale také ve školách a školicích a konferenčních centrech. Žaluzie tak výrazně přispívá k vytvoření zdravého a příjemného prostředí. Denní světlo se mění během dne v intenzitě, barvě i množství. Podporuje vyplavování hormonu štěstí serotoninu, omezuje hormon spánku melatonin. Mimo to zvyšuje výkonnost, zlepšuje imunitu, pozitivně ovlivňuje průběh nemocí, reguluje látkovou výměnu a umožňuje syntézu vitamínu A a D. Proto bychom na denní světlo neměli rezignovat ve prospěch stínění.

A jak pomáhá předokenní stínění v úspoře energií? Během slunečních dní v zimním období můžeme vytažením předokenního stínění využít solárních zisků, tedy energie zdarma. Výhodou je, pokud máme zasklení s vysokým solárním faktorem (koeficientem g), který udává, kolik sluneční energie skrz sklo projde. Na noc pak okenní tabuli odstíníme od studené noční oblohy a tím omezíme ztráty tepla sáláním.

Zatímco dříve se stavebníci zaměřovali na snižování nákladů na vytápění, v době pasivních a nulových domů může být energeticky náročnější jejich chlazení. Na vychlazení místnosti o jeden stupeň spotřebujeme dvakrát až třikrát více energie než na ohřátí stejné místnosti o jeden stupeň. V létě je to tedy naopak. Přes den místnost stíníme a jakmile vnější teplota klesne pod teplotu interiéru, intenzivně větráme. Využitím předokenního stínění jako pasivního chladiče dokážeme snížit teplotu v místnosti až o deset stupňů. Nutnost místnost aktivně chladit se tedy výrazně omezí, za vhodných podmínek tato potřeba vůbec nenastane. Tím dochází k výraznému snížení spotřeby energií.

Použitím lamel pro řízení světla pak také výrazně omezíme potřebu světla umělého. To přináší další energetický benefit.

Tajemství předokenních žaluzií pro denní světlo spočívá v obou částech lamely a jejímu zvláštnímu ohnutí. Zatímco přední část odráží veškeré záření zpět do exteriéru a přispívá tak k pasivnímu chlazení, zadní část odráží světlo na strop místnosti. Uvnitř tak máme hodně denního, rozptýleného světla v přirozené barvě bez ostrých kontrastů a odlesků. Jsou omezeny odlesky na obrazovkách monitorů, takže lamely RetroLux uvítají také grafická studia a projekční kanceláře. A vás samozřejmě nebude ostré světlo rušit při sledování oblíbeného seriálu.

Žaluzie RetroLux umožňuje velmi dobrý průhled z místnosti směrem ven. Lamely nejsou zavěšeny rovnoběžně, ale spodní jsou strmější a směrem nahoru je každá další položena více vodorovně. To přináší dva bonusy. První se týká odrazu světla, kdy ze spodních částí žaluzie se světlo odrazí na strop hned za žaluzií a s každou další hlouběji do interiéru. Místnost je tak velmi dobře osvětlena. Druhá výhoda je právě v průhledu. V celé výšce závěsu máte stejný průhled, ať už se díváte do dálky, nebo na podlahu terasy hned za žaluzií. A samozřejmě se dá i lamela Retrolux na noc uzavřít a váš privátní prostor zůstane chráněný před pohledy z vnějšku.

Co vám tedy lamela RetroLux přinese?

  • Optimální chlazení díky perfektní odrazivosti tepla,
  • zlepšení zdraví, nálady a pohody díky patentovanému řízení denního světla,
  • nižší náklady díky snížené spotřebě energie a osvětlení,
  • vynikající průhled bez oslnění díky rozdílnému naklopení lamel,
  • maximální ochranu nábytku a podlahy před UV zářením díky usměrnění světla na strop místnosti.

Použité prameny a literatura

www.umshaus.cz
https://www.schlotterer.com/de

18.4.2024
Autor: Martin Umshaus